WordPress będzie miał oficjalne pluginy

Ostatnimi czasy wiele osób narzekało, że WordPress ze stosunkowo prostego i zgrabnego skryptu blogowego wraz z kolejnymi wersjami staje się coraz cięższy, bardziej skomplikowany i przepełniony nie zawsze potrzebnymi funkcjami.

Oficjalne pluginy (ang. canonical plugins) mają być odpowiedzią na powyższe bolączki i wyznaczać ważny kierunek rozwoju tej platformy.

Zasadniczo każda strona oparta o WP składa się z dwóch obszarów:

  • jądra (ang. WordPress Core) – czyli domyślnej instalacji WP
  • pluginów – czyli dodatków realizujących funkcjonalności nieobecne w jądrze

Postawienie niestandardowej strony opartej na WordPressie wiąże się najczęściej z koniecznością zainstalowania wielu pluginów. Pluginy mają to do siebie, że pisane są przez pasjonatów, którzy nie zawsze mają czas i ochotę na testowanie kodu pod kątem zgodności z kolejnymi wydaniami jądra WP.

Ten stan rzeczy rodzi sytuację, w której właściciel takiej niestandardowej strony nie może dokonać aktualizacji bo np. kluczowa z punktu widzenia funkcjonalności wtyczka nie działa z najnowszą wersją jądra.

Z kolei rezygnacja z aktualizacji jądra sprawia, że omija nas wiele cennych poprawek – np. poprawiających wydajność skryptu czy – co najważniejsze – jego bezpieczeństwo.

Z drugiej strony, nawet jeśli autor naszej wtyczki aktualizuje ją na bieżąco to i tak zazwyczaj dzieje się to z pewnym poślizgiem czasowym – odpowiednia wersja pluginu pojawia się zazwyczaj parę tygodni po premierze najnowszego jądra WP.

Oficjalne pluginy mają być lekarstwem na te problemy. Czym są dokładnie? W dużym skrócie są to wtyczki rozwijane przez społeczność pod okiem deweloperów jądra WordPressa. Gwarantuje to odpowiednio wysoką jakość ich kodu oraz – co najważniejsze – każda kolejna wersja jądra WP będzie przed publikacją testowana pod kątem zgodności z repozytorium oficjalnych pluginów. Czyli będziemy mieć np. oficjalny plugin realizujący paginację, który dostępny będzie już w momencie premiery nowej wersji WP. Brzmi fajnie – nieprawdaż?

Reasumując – WP ewoluuje w stronę bardziej modułowej budowy i duża część przyszłych funkcjonalności tej platformy będzie oferowana właśnie pod postacią oficjalnych pluginów.

Czytaj więcej:
Kminek Blog
Tagi:
  1. Dla mnie bomba. Zawsze irytowało mnie gdy jedna wtyczka nie działa z inną lub była niedostosowana do nowszej wersji WP.

  2. Nero12 2

    Podoba mi sie ta opcja glownie gdy skupiam sie na WP. Calkiem fajny blog ;)

  3. Brzmi bardzo ciekawie, miejmy nadzieję, że ta modułowość pociągnie WordPressa na wyższy poziom abstrakcji, tak, żeby dało się z niego zrobić porządnego i rozbudowanego CMSa. ;]

  1. […] WordPress 3.0 będzie pierwszą wersją, do której stworzone zostaną tzw. „kanoniczne wtyczki”. Różnice pomiędzy nimi a zwykłymi wtyczkami świetnie przedstawił Grzegorz w artykule „WordPress będzie miał oficjalne pluginy”. […]

Dodaj komentarz * pola obowiązkowe

 
 

Dozwolone tagi HTML: <strong> <em> <a href="" title=""> <code> <pre lang=""> <blockquote cite="">

Komentarze są moderowane. Mile widziane wpisy wnoszące nowe, ciekawe informacje do omawianego tematu
lub sygnalizujące ewentualne błędy merytoryczne. Wszelkie przejawy spamu lub nieetycznego zachowania bedą
karane blokadą adresu IP/domeny.