kminek.pl

WordPress będzie miał oficjalne pluginy

9 Dec, 2009  |  Kminek Blog

Ostatnimi czasy wiele osób narzekało, że WordPress ze stosunkowo prostego i zgrabnego skryptu blogowego wraz z kolejnymi wersjami staje się coraz cięższy, bardziej skomplikowany i przepełniony nie zawsze potrzebnymi funkcjami.

Oficjalne pluginy (ang. canonical plugins) mają być odpowiedzią na powyższe bolączki i wyznaczać ważny kierunek rozwoju tej platformy.

Zasadniczo każda strona oparta o WP składa się z dwóch obszarów:

Postawienie niestandardowej strony opartej na WordPressie wiąże się najczęściej z koniecznością zainstalowania wielu pluginów. Pluginy mają to do siebie, że pisane są przez pasjonatów, którzy nie zawsze mają czas i ochotę na testowanie kodu pod kątem zgodności z kolejnymi wydaniami jądra WP.

Ten stan rzeczy rodzi sytuację, w której właściciel takiej niestandardowej strony nie może dokonać aktualizacji bo np. kluczowa z punktu widzenia funkcjonalności wtyczka nie działa z najnowszą wersją jądra.

Z kolei rezygnacja z aktualizacji jądra sprawia, że omija nas wiele cennych poprawek – np. poprawiających wydajność skryptu czy – co najważniejsze – jego bezpieczeństwo.

Z drugiej strony, nawet jeśli autor naszej wtyczki aktualizuje ją na bieżąco to i tak zazwyczaj dzieje się to z pewnym poślizgiem czasowym – odpowiednia wersja pluginu pojawia się zazwyczaj parę tygodni po premierze najnowszego jądra WP.

Oficjalne pluginy mają być lekarstwem na te problemy. Czym są dokładnie? W dużym skrócie są to wtyczki rozwijane przez społeczność pod okiem deweloperów jądra WordPressa. Gwarantuje to odpowiednio wysoką jakość ich kodu oraz – co najważniejsze – każda kolejna wersja jądra WP będzie przed publikacją testowana pod kątem zgodności z repozytorium oficjalnych pluginów. Czyli będziemy mieć np. oficjalny plugin realizujący paginację, który dostępny będzie już w momencie premiery nowej wersji WP. Brzmi fajnie – nieprawdaż?

Reasumując – WP ewoluuje w stronę bardziej modułowej budowy i duża część przyszłych funkcjonalności tej platformy będzie oferowana właśnie pod postacią oficjalnych pluginów.

-----

Wydrukowano z: https://www.kminek.pl/wordpress-bedzie-mial-oficjalne-pluginy/

© 2007-2021 kminek.pl