Jak pozbyć się Wykop-owej ramki? Grzegorz Wójcik

Niedawno w serwisie Wiadomosci24.pl pojawił się dosyć kontrowersyjny artykuł na temat działalności polskich klonów Digga czyli serwisów Wykop.pl, Wyczaj.to czy Sfora.pl. Główną tezą artykułu jest oskarżenie wyżej wymienionych o pasożytnictwo na cudzych treściach poprzez otwieranie ich w tzw. ramce w ramach przeglądarki (ang. frameset) i nabijanie sobie w ten sposób oglądalności – kluczowej z punktu widzenia reklamodawców.

Nie wnikając głębiej w szczegóły tej dyskusji, poniżej prezentuję krótki kod JavaScript, który pozwala zabezpieczyć się przed otwieraniem naszej strony w jakiejkolwiek ramce – kod umieszczamy zaraz na początku w sekcji head:

 1. <script type="text/javascript">
 2. if (top != self) {
 3. top.location.href = location.href;
 4. }
 5. </script>

Każdy, kto choć trochę interesuje się standardami WWW, użytecznością czy SEO powie Wam, że ramki są złe i nie powinno się ich stosować. Dlatego fajnie by było, aby na Wykopie czy innych serwisach tego typu były domyślnie wyłączone i aktywowane tylko z woli użytkownika.

Pomysłowość ludzka nie zna granic. Jakiś „talent” zarejestrował domenę wirtualnyburdel.pl, pod którą podpiął stronę Sejmu w tzw. pływającej ramce (iframe). Jak podaje tvn24.pl żartowniś może liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Oczywiście podany powyżej kod JavaScript zabezpiecza naszą stronę również przed osadzaniem w ramce typu iframe.

Czytaj więcej:
Artykuły » JavaScript
Tagi:
, ,

Grzegorz Wójcik

Grzegorz Wójcik jest założycielem internetowego magazynu kminek.pl. Pasjonat i twórca lekkich, dostępnych i użytecznych stron internetowych budowanych w oparciu o standardy sieciowe i najlepsze praktyki. Prywatnie wielki miłośnik ambitnego kina sci-fi oraz grunge-rocka z lat 90.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora (15)

 1. Wojciech 1

  a jeśli wstawię w body np w stopce wordpress ?
  jak to można w woordpress w head wstawić bo jakoś nie mam pomysłu ?

 2. mizi 2

  Obecnie kod pod chrome nie działa lub wykop sprytnie obchodzi blokadę iframe.

Dodaj komentarz * pola obowiązkowe

 
 

Dozwolone tagi HTML: <strong> <em> <a href="" title=""> <code> <pre lang=""> <blockquote cite="">

Komentarze są moderowane. Mile widziane wpisy wnoszące nowe, ciekawe informacje do omawianego tematu
lub sygnalizujące ewentualne błędy merytoryczne. Wszelkie przejawy spamu lub nieetycznego zachowania bedą
karane blokadą adresu IP/domeny.