hResuMe – odpicuj swoje CV Grzegorz Wójcik


Logo hResuMe

Hmm… wygląda na to, że rekord rozpiętości czasowej pomiędzy wpisami na kminek.pl został pobity :) Brak nowych treści to zawsze ogromny nietakt w stosunku do czytelników bloga – pora więc na małą rehabilitację :) Wątpiących w to, że w tym zakątku Sieci można spotkać jakieś formy życia uspokajam: kminek.pl żyje, kminek.pl ma się dobrze, kminek “rozkminia” nowe, ciekawe rzeczy.

Jednym z efektów tej “rozkminki” jest tytułowa mini-aplikacja, która pierwotnie miała być stricte prywatnym narzędziem, ale jakoś w trakcie pisania obudziły się we mnie nieznane mi dotąd pokłady altruizmu i pomyślałem sobie: hej, może komuś się to jeszcze przyda???

Potrzeba matką stworzenia

Nie wiem jak w waszym przypadku, ale moje CV całkiem niedawno było statycznym szablonem HTML, który edytowałem w miarę pięcia się po szczeblach kariery zawodowej i zdobywania kolejnych punktów skilla :) Oczywiście zmuszony byłem także edytować tożsamy szablon tego samego CV w edytorze tekstowym i na jego podstawie generowałem plik PDF, który otrzymywał pracodawca. Te same czynności powtarzałem dla wersji angielskiej no i oczywiście dla listu motywacyjnego, który jest osobnym dokumentem. Po paru takich aktualizacjach zaczęło być to baaardzo uciążliwe i monotonne. Zrozumiałem, że potrzebuję narzędzia, które pozwoli mi zarządzać wieloma wersjami moich listów motywacyjnych i życiorysów oraz wygeneruje automatycznie odpowiednie pliki PDF – słowem – wyręczy mnie w brudnej robocie. Co najważniejsze – nieobrandowane pliki PDF. Chodzi o to, by na pliku wynikowym nie było znaku wodnego serwisu, za pomocą którego go wygenerowaliśmy – z tego co wiem większość internetowych serwisów do zarządzania życiorysami w wersjach nieodpłatnych zostawia takie niespodzianki. Tak też powstał byt o nazwie hResuMe.

Z czym to się je?

Na stronie głównej aplikacji znajduję się dosyć obszerny opis użytkowania więc by uniknąć powielania tamtych informacji przywołam tutaj tylko esencjonalne kwestie. Po rejestracji możemy zacząć definiować tzw. klocki – czyli elementy składowe, które mogą być przypisane do jednego lub kilku naszych życiorysów. Jest to typowa relacja wiele do wielu – każdy klocek może być elementem składowym wielu życiorysów i na odwrót – każdy życiorys może składać się z wielu klocków. Jedna uwaga – można łączyć tylko klocki i życiorysy w tym samym języku :) W systemie predefiniowane są następujące typy klocków:

 • Dane Personalne
 • Charakterystyka
 • Doświadczenie
 • Edukacja
 • Umiejętności
 • List Motywacyjny
 • Zdjęcie

Taka a nie inna typologia klocków wynika ze specyfiki mikroformatu hResume, który implementuje moja aplikacja i który według mnie jest fajną próbą ustandaryzowania internetowych życiorysów w celu ich programowego przetwarzania w przyszłości.

W systemie zdefiniowany jest także specjalny typ kocka – tzw. klocek o typie “Dowolny“. Jest to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy chcieli by wzbogacić swoje CV o element, który nie wpada w żadną z domyślnych kategorii. Jest to idealna rzecz do takich pierdółek jak hobby czy zbiór linków do portfolio.

Każde stworzone w systemie CV ma swój unikalny adres URL np:

https://hresume.xml.ovh/cv-5362a73a-8680-4571-9783-1c3d45a3e173

Przy pierwszym logowaniu na naszym koncie zostanie stworzone przykładowe CV, które pozwoli zobaczyć wszystkie elementy w akcji i które może być szkieletem do budowy własnego CV.

ekran edycji CV
ekran edycji CV

Pozostałe ficzery

 • kopiuj życiorys: bardzo fajna funkcja – jeśli mamy już gotowe CV i chcielibyśmy stworzyć na jego podstawie wersję pod konkretnego pracodawcę, w której przykładowo nie przyznamy się, że przez 3 miesiące byliśmy guru akwizycji Cyfry+ – kopiujemy źródłowe CV i w nowym CV odznaczamy wstydliwy klocek :) Proste? Proste.
 • ochrona CV haslem: coś dla paranoicznie dbających o swoją prywatność :P
 • upublicznianie CV: ekshibicjoniści, lanserzy i fani Google na pewno pokochają tę opcję :P
 • oprócz automatycznie generowanej wersji PDF, także wersja TXT: coś dla masochistów i fanatyków konsoli
 • wybór wariantów kolorystycznych domyślnej skórki: kolory to konik każdej kobiety więc ta opcja jest stworzona specjalnie z myślą o niewiastach – możemy dokonać wyboru pomiędzy jasnym lub ciemnym wariantem kolorystycznym – dodatkowo bonus – kolor CV może się także rotowac w zależności od pory dnia :)

warianty kolorystyczne domyślnej skórki
warianty kolorystyczne domyślnej skórki

That’s all folks – have fun! :)

Czytaj więcej:
Artykuły »

Grzegorz Wójcik

Grzegorz Wójcik jest założycielem internetowego magazynu kminek.pl. Pasjonat i twórca lekkich, dostępnych i użytecznych stron internetowych budowanych w oparciu o standardy sieciowe i najlepsze praktyki. Prywatnie wielki miłośnik ambitnego kina sci-fi oraz grunge-rocka z lat 90.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora (15)

 1. darek 1

  Jakieś aktualizacje na stronie się pojawią?

Dodaj komentarz * pola obowiązkowe

 
 

Dozwolone tagi HTML: <strong> <em> <a href="" title=""> <code> <pre lang=""> <blockquote cite="">

Komentarze są moderowane. Mile widziane wpisy wnoszące nowe, ciekawe informacje do omawianego tematu
lub sygnalizujące ewentualne błędy merytoryczne. Wszelkie przejawy spamu lub nieetycznego zachowania bedą
karane blokadą adresu IP/domeny.