kminek.pl

hResuMe – odpicuj swoje CV Grzegorz Wójcik

21 Jul, 2011  |  Artykuły

Hmm… wygląda na to, że rekord rozpiętości czasowej pomiędzy wpisami na kminek.pl został pobity :) Brak nowych treści to zawsze ogromny nietakt w stosunku do czytelników bloga – pora więc na małą rehabilitację :) Wątpiących w to, że w tym zakątku Sieci można spotkać jakieś formy życia uspokajam: kminek.pl żyje, kminek.pl ma się dobrze, kminek “rozkminia” nowe, ciekawe rzeczy.

Jednym z efektów tej “rozkminki” jest tytułowa mini-aplikacja, która pierwotnie miała być stricte prywatnym narzędziem, ale jakoś w trakcie pisania obudziły się we mnie nieznane mi dotąd pokłady altruizmu i pomyślałem sobie: hej, może komuś się to jeszcze przyda???

Potrzeba matką stworzenia

Nie wiem jak w waszym przypadku, ale moje CV całkiem niedawno było statycznym szablonem HTML, który edytowałem w miarę pięcia się po szczeblach kariery zawodowej i zdobywania kolejnych punktów skilla :) Oczywiście zmuszony byłem także edytować tożsamy szablon tego samego CV w edytorze tekstowym i na jego podstawie generowałem plik PDF, który otrzymywał pracodawca. Te same czynności powtarzałem dla wersji angielskiej no i oczywiście dla listu motywacyjnego, który jest osobnym dokumentem. Po paru takich aktualizacjach zaczęło być to baaardzo uciążliwe i monotonne. Zrozumiałem, że potrzebuję narzędzia, które pozwoli mi zarządzać wieloma wersjami moich listów motywacyjnych i życiorysów oraz wygeneruje automatycznie odpowiednie pliki PDF – słowem – wyręczy mnie w brudnej robocie. Co najważniejsze – nieobrandowane pliki PDF. Chodzi o to, by na pliku wynikowym nie było znaku wodnego serwisu, za pomocą którego go wygenerowaliśmy – z tego co wiem większość internetowych serwisów do zarządzania życiorysami w wersjach nieodpłatnych zostawia takie niespodzianki. Tak też powstał byt o nazwie hResuMe.

Z czym to się je?

Na [1] stronie głównej aplikacji znajduję się dosyć obszerny opis użytkowania więc by uniknąć powielania tamtych informacji przywołam tutaj tylko esencjonalne kwestie. Po rejestracji możemy zacząć definiować tzw. klocki – czyli elementy składowe, które mogą być przypisane do jednego lub kilku naszych życiorysów. Jest to typowa relacja wiele do wielu – każdy klocek może być elementem składowym wielu życiorysów i na odwrót – każdy życiorys może składać się z wielu klocków. Jedna uwaga – można łączyć tylko klocki i życiorysy w tym samym języku :) W systemie predefiniowane są następujące typy klocków:

Taka a nie inna typologia klocków wynika ze specyfiki mikroformatu [2] hResume, który implementuje moja aplikacja i który według mnie jest fajną próbą ustandaryzowania internetowych życiorysów w celu ich programowego przetwarzania w przyszłości.

W systemie zdefiniowany jest także specjalny typ kocka – tzw. klocek o typie “Dowolny“. Jest to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy chcieli by wzbogacić swoje CV o element, który nie wpada w żadną z domyślnych kategorii. Jest to idealna rzecz do takich pierdółek jak hobby czy zbiór linków do portfolio.

Każde stworzone w systemie CV ma swój unikalny adres URL np:

[3] https://hresume.tk/cv-5362a73a-8680-4571-9783-1c3d45a3e173

Przy pierwszym logowaniu na naszym koncie zostanie stworzone przykładowe CV, które pozwoli zobaczyć wszystkie elementy w akcji i które może być szkieletem do budowy własnego CV.

ekran edycji CV
ekran edycji CV

Pozostałe ficzery

warianty kolorystyczne domyślnej skórki
warianty kolorystyczne domyślnej skórki

That’s all folks – have fun! :)

-----

Wydrukowano z: https://www.kminek.pl/hresume-it-odpicuj-swoje-cv/

Lista adresów URL występujących w tekście:

© 2007-2021 kminek.pl