kminek.pl

Kminek.pl – reaktywacja

25 May, 2009  |  Kminek Blog

Na pierwszy rzut oka nie zmieniło się wiele – ale to tylko pozory. Relacja z migracji serwisu do najnowszej wersji WordPressa i opis zmian, które zaszły.

Changelog – czyli co się pozmieniało

 1. upgrade WP do najnowszej wersji (2.8 w chwili pisania tego tekstu)
 2. skórka obsługuje już nowy system komentarzy (wątki i dynamiczny formularz)
 3. separacja komentarzy i pingów w zgrabne zakładki (obsługiwane oczywiście przez [1] Yetii)
 4. nowa strona [2] Archiwum z kompletną listą wpisów
 5. w Archiwum znajdziecie też [3] historyczne ankiety
 6. półprzezroczyste dymki (ang. tooltips) na linkach i innych elementach strony
 7. wszędzie hula już również lepsza paginacja dzięki [4] WP-PageNavi
 8. obok standardowych dat pojawiają się także relatywne (np. 2 minuty temu)
 9. do życia powraca box Oferty pracy
 10. trochę życia postanowiłem także tchnąć w sekcję Znalezione w Sieci – teraz Wy możecie wrzucać tam swoje treści za pomocą [5] tego formularza
 11. zaadresowałem też większość problemów, na które zwrócił uwagę Jarek [6] w tym komentarzu (np. teraz kliknięcie na flashowe logo kminek.pl z wciśniętym klawiszem Ctrl otworzy stronę główną w nowej zakładce, treści w sidebarach już „nie skaczą”)

Migracja

Kminek zadebiutował w Sieci pod koniec 2007 roku. W owym czasie moja wiedza na temat WordPressa była na pewno znacznie mniejsza niż obecnie, zwłaszcza w zakresie rozszerzania domyślnej funkcjonalności WP poprzez pisanie własnych wtyczek. Negatywne konsekwencje tej ograniczonej wiedzy przejawiały się głównie tym, że:

Na domiar złego, już w trakcie działalności serwisu dorzuciłem parę rzeczy, które niestety wpisywały się w schemat z powyższych dwóch punktów. Jakoś po wyjściu WP 2.7 postanowiłem przejrzeć cały kod witryny i przepisać go na nowo, wrzucając całą niestandardową funkcjonalność do wtyczek. Był to dosyć żmudny proces ale w końcu udało się.

Chciałem mieć również „czystą” bazę danych więc postanowiłem nie robić aktualizacji starej (w której znajdowało się dużo śmieci ze starych pluginów) ale stworzyłem zupełnie świeżą bazę i zaimportowałem do niej treść w postaci WordPressowego pliku XML wyeksportowanego ze starej instalacji.

Generalnie przy takim postępowaniu trzeba mieć na uwadze parę rzeczy. Przede wszystkim po imporcie niestety zmieniają się ID kategorii. Więc jeśli w szablonach mamy np. coś takiego:

 1. if ( is_category(7) ) echo 'Kminek Blog';

no to po imporcie oczywiście to nie będzie działać bo ID kategorii się zmieniło. Jak przezwyciężyć ten problem i nie poprawiać za każdym razem wszystkich szablonów? Ja po prostu zastosowałem stałe PHP, które wrzuciłem w plik wp-config.php np.:

 1. define('KMINEK_BLOG_ID', '20');

a później w szablonach należy już tylko konsekwentnie odnosić się do stałej:

 1. if ( is_category(KMINEK_BLOG_ID) ) echo 'Kminek Blog';

Z tego co zauważyłem, nie eksportują się także pola typu excerpt dla postów. Natomiast wszystkie [7] custom fields i komentarze/pingi eksportują się poprawnie.

Co ciekawe, podczas importu pliku XML do nowej instalacji WP zapyta czy zaimportować także wszystkie załączniki (obrazki w postach to przecież załączniki). Jako, że wersję testową nowego kminka miałem w innej domenie, WP po prostu ściągnął obrazki z kminek.pl i wrzucił je do katalogu uploads w nowej lokalizacji (fajny feature). Oczywiście informacje o załącznikach pojawiły się też w bazie.

Z grubsza było by to na tyle. Mam nadzieję, że po tych pracach konserwacyjnych artykuły na kminku będą pojawiać się częściej :)

-----

Wydrukowano z: https://www.kminek.pl/kminek-pl-reaktywacja/

Lista adresów URL występujących w tekście:

© 2007-2020 kminek.pl