kminek.pl

Google Chrome

2 Sep, 2008  |  Kminek Blog

Temu wydarzeniu (być może historycznemu) stanowczo warto poświęcić wpis – dzisiaj Google wypuszcza swoją własną przeglądarkę internetową o nazwie Google Chrome.

Google zbudowało swój produkt w oparciu o engine renderujący WebKit (ten sam, który siedzi w przeglądarce Safari) oraz nowatorski silnik JavaScript o nazwie V8, który pod względem prędkości działania ma bić konkurencję na głowę. Dodatkowo, przeglądarka Google jest pierwszą przeglądarką będącą aplikacją wielowątkową – oznacza to, że dla każdej nowo otwartej zakładki tworzony jest osobny proces. Procesami możemy zarządzać w specjalnym panelu procesów w ramach przeglądarki – możemy przykładowo usunąć proces, który się zawiesił bądź obserwować zużycie pamięci RAM przez poszczególne procesy.

W warstwie interfejsu użytkownika Chrome zaprezentuje charakterystyczny dla Google minimalizm z naciskiem na maksymalną funkcjonalność. To mila odmiana w chwili, gdy inne przeglądarki zdają się przytłaczać zwykłych użytkowników mnogością pasków, przycisków i opcji.

Z pozostałych „ficzerów” warto wymienić specjalny tryb przeglądania stron o nazwie Incognito (zwany przez złośliwców trybem porno), dzięki któremu możemy surfować anonimowo i bez zostawiania żadnych śladów np. w historii odwiedzonych stron, ciasteczkach itp.

Czas pokaże czy Chrome stanie się hitem na miarę Gmaila. W związku z tą premierą na pewno rodzi się też pytanie co dalej z Firefoxem? Google jest przecież głównym sponsorem Mozilla Foundation – organizacji, która rozwija Firefoxa.

-----

Wydrukowano z: https://www.kminek.pl/google-chrome/

© 2007-2021 kminek.pl